Лисабон ќе „гори“ – Шампионот Порто на гости кај Бенфика

Бенфика и Порто денес се подготвуваат за нов класик, најголемото дерби во Португалија. „Естадио да Луз“ е подготвен за нов спектакл, двете екипи доаѓаат во победничко расположение по успешните походи во Лигата на шампионите во вторникот, односно средата.

Порто посакува одново да го замолкне домот на Бенфика, откако минатата сезона славеа со минимални 1-0 со голот на капитенот Ектор Ерера во 90-тата минута. Бенфика пак мора да одигра максимално, бидејќи во последните две меѓусебни средби не успеваат да го пронајдат патот до мрежата. Денешните гости се надеваат на нов позитивен исход, бидејќи на овој стадион немаат пораз од јануари 2014 година, значи повеќе од четири години.

Кога станува збор за голови, Порто и Бенфика не ги трошат своите „шаржери“ до крај. На последните 10 средби во рамките од португалскиот шампионат, само два пати се постигнувало повеќе од два гола, што значи дека еден погодок може да го реши и ова дерби.

Натпреварот е закажан за терминот од 18:30 часот.

 

- Оглас -

Најнови вести