Лудило во Гелзенкирхен: Шалке со пресврт од 0-2 до 3-2, се пласираше во Бундеслигата! (Видео)

Шалке 04 се враќа таму каде што му е местото, во Бундеслигата. На едно коло до крајот на сезоната во втората германска лига, Шалке има пет бода предност пред ривалите, па загарантирана му е минимум втората позиција која води во елитата.

Шалке вечерва дома, го победи Сент Паули со 3-2, иако гостите водеа со 2-0 по првото полувреме. Дарко Чурлинов играше 79 минути, и со асистенција придонесе за огромна радост на преполните трибини. Шалке 11 години чекаше на ваков пресврт од негатива 0-2 до победа.

Ова е голот за 2-2, при кој асистент беше Чурлинов:

- Оглас -

Најнови вести