Македонија има одлична шанса победнички да го заврши настапот на СП

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва од 18 часот против Јужна Кореја го игра последниот натпревар на Светското првенство што се одржува во Полска и Шведска.

Репрезентацијата која на Мундијалот замина подмладена, разочара со игрите, оствари само две победи и ќе го забележи најслабиот резултат во досегашните настапи на Светските првенства. Македонија против Јужна Кореја ќе игра за 27-мата позиција на СП. Ракометарите остварија две победи, над Алжир и Мароко со идентични 40:25, но загубија на останатите средби со Хорвешка, Холандија, Аргентина и Тунис.

Досега најслаб резултат беше 23-тото место на претходното СП што се играше во Египет пред две години.

Македонија досега одиграла еден натпревар против Јужна Кореја на Светските првенства, во 2009 година во Хрватска, Црвено-жолтите славеа со 32:31 во натпреварот за 11-тото место.

Според квотите, избраниците на селекторот Кирил Лазаров се фаворити за победа и квотата во Sport Life за триумф изнесува 1.45.

- Оглас -

Најнови вести