Македонија не се шегува, и доминира и води против Ерменија

 

Македонија одигра одлично прво полувреме против главниот ривал за првото место во нашата група, Ерменија и заслужено води со 1:0.
Ова е едно од најдобрите полувремиња во последно време на избраниците на Игор Ангеловски, а на моменти и буквално им ја сокривме топката на Мхитаријан и неговите соиграчи од Ерменија.
Предводени од расположениот капитен Горан Пандев и на крилјата на полетните Тричковски, Алиоски, Барди… во голем дел од првиот дел ја игравме популарната тика-така, па Ерменците немаа ниту една шанса да го загрозат голот на Столе Димитриевски. Одбраната беше сигурна, средниот ред разигран, а нападот опасен. И поседот на топката во однос 62:38 во корист на Македонија доволно говори, која селекција доминираше на теренот.
Ерменија ни е главниот ривал во четвртата група од Д зсегментот во Лигата на Нации за првото место. Таа позиција води во полуфинале, а ако стасаме дотаму и го решиме ребусот во завршницата со освоено прво место ќе обебзедиме прв и историски настап на Европско првенство, кое ќе се игра во 2020 година.

- Оглас -

Најнови вести