Македонија подобра од Италија во Автокоманда

Македонија ја победи Италија со 26:23 во првиот од двата договорени контролни натпревари на женските ракометни репрезентации.

На крилјата на расположената Сара Ристевска, која постигна 7 погодоци, нашата селекција имаше успешен прв тест против ривалките од Италија.

Клучна за победата беше серијата од 8-1 на стартот од второто полувреме за предност од 16-13, откако по првиот дел Италија имаше предност од 12-8.

Покрај Ристовска, ефикасни беа и Штерјова и Саздова со по пет погодоци. Вториот тест-меч тие противнички ќе го играат утре, повторно во салата во Автокоманда од 16 часот.

- Оглас -

Најнови вести