Манчестер сити бара од чилеански третолигаш да си го смени логото! (Фото)

Англискиот фудбалски шампион Манчестер сити во барање напишано на девет страници побара од чилеанскиот клуб Сантијаго сити да си го смени логото затоа што е многу слично на нивното.

Од Сити се заканија со тужба, но екипата која се натпреварува во чилеанската трета лига и понатаму тренира и игра со дресови со спорното лого.

Манчестер сити сака да се рашири во Јужна Америка, има свои филијали во Боливија и Уругвај, и клубот не сака луѓето во Чиле да помислат дека и Сантијаго сити е дел од нивната структура.

- Оглас -

Најнови вести