Манчестер сити шестпати по ред го победува Челзи, Алварес со гол учествувал во три натпревари (Фото)

Дербитно на Премиер лигата, но и дербито на денот во светски рами, ќе го одиграат екипите на Челзи и Манчестер сити, денес во 17:30 часот. Ако се погледне статистиката, тогаш победникот треба да е познат. Манчестер сити има шест победи по ред против Челзи, но и одлична форма со пет победи на последните пет натпревари во сите натпреварувања.

Ако од некого се очекуваат погодоци денес, тоа сигурно се Алварес и Халанд, посебно аргентинецот, кој успева да погоди во три од шестте победи на Сити над Челзи. Во одлична форма е и норвешкиот репрезентативец кој стрела на четири од последните пет натпревари на “граѓаните“ во сите натпреварувања.

И според квотите во Sport Life, Манчестер сити е фаворит. Квотата за нивна победа е 1.82, а Челзи има квота од 4.45 за да ја прекине црната серија против денешниот ривал и конечно да победи.

Кај стрелците е слично. Најголем фаворит е Халанд, а по него следува Алварес, на кого му лежи екипата на Челзи.

Во специјалната понуда на Sport Life, освен на стандардните игри и на стрелците кои ги спомнавме, може да си го пробате своето знаење и на статистиката. Корнери, картони, пенали, замени, аути, фаули, офсајди … се само дел од богата понуда која ја нуди Sport Life за овој натпревар.

- Оглас -

Најнови вести