Мекејлеб е играч на колото во Шпанија (Видео)

Американецот со македонски пасош Лестер Мекејлеб е прогласен за најкорисен играч во 10-тото коло од шпанскиот кошаркарски шампионат. Поранешниот македонски репрезентативец со својата Сарагоса го растури Хувентуд на Ненад Димитријевиќ со 112:66.

Сарагоса постави клупски рекорди по бројот на поени и за најубедлива победа, а најголемата заслуга за тоа е кај Мекејлеб. Популарниот Бо за помалку од 20 минути на паркетот имаше 21 поен (3/3 за тројка, 4/5 за двојка, 4/4 слободни фрлања), 4 асистенции и еден скок, изнуди четири фаули, што му донесе индекс на корисност од 28, доволно за прво место.

Ова е најдобра игра на 33-годишниот Мекејлеб во дресот на Сарагоса.

„Задоволен сум. Ова беше важен меч за нас и важна победа. Имаме серија од четири победи по ред. Што се однесува до признанието за МВП, им благодарам на соиграчите, тренерите, физиотерапевтот и навивачите. Посакувам да продолжиме во ист ритам“, изјави Мекејлеб.

- Оглас -

Најнови вести