Миовски и Жирона влегоа во историјата: Ваков натпревар во ЛШ немало никогаш!

Мечот помеѓу Жирона и Феенорд (2-3) влезе во историјата на Лигата на шампионите како прв на кој имало два автогола и два утнати пенали. Никогаш претходно во елитното натпреварување немало ваков меч.

Домашните буквално сами се победија, откако си постигнаа два автогола, а тоа им „успеа“ на Ерера во 23-тата и на Крејцл во 79-тата минута. Двата нереализирани пенали беа по еден на двете страни. За жал во екипата на Жирона промашениот пенал е за нашиот Бојан Миовски, чиј удар во 67-мата минута беше одбранет од страна на голманот на Феенорд, додека во холандскиот состав неуспешен беше јапонецот, Ајасе Уеда, во 36-тата минута.

Навистина уникатен меч кој ќе остане запишан во историјата на Лигата на шампионите.