Монако продолжува да тоне, гостински триумф за Ница

Францускиот вицепрвак Монако претрпе нов пораз во домашниот шампионат, овојпат пред своја публика од Анже со минимални 1-0. Ова е веќе шести меч во низа на кој Монако потфрлува во обидот да освои три бода, па и натаму имаат само еден триумф од почетокот на сезоната во Франција.

На „кнезовите“ им пресуди Камерунецот Бахокен во 27-та минута, а гостите до крајот на средбата го издржаа притисокот и си заминаа со драгоцени три бода од арената „Луј Втори“.

Гостинска победа забележа и Ница, против екипата на Нант со конечни 2-1. Жале и Макенго беа инспираторите за триумфот, погодија во 31-та, односно 69-тата минута од средбата, додека Нант реализираше почесен погодок преку Сала во 57-та минута.

Во седмото коло од вечерната програма ќе се одигра уште еден натпревар во Франција, Тулуз го пречекува Сент Етјен во 21 часот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести