Ризично им било да платат повеќе од 3 милиони фунти – Шон Дајч го барал Хари Кејн во Барнли, фалеле 4 милиони фунти (Видео)

Поранешниот менаџер на Барнли, Шон Дајч инсистирал да биде купен Хари Кејн, пред десеттина години, односно кога тој имал 18-19 години, но трансферот пропаднал поради 4 милиони фунти.

Дајч ја раскажа приказната, а објасни дека Барнли нудел 3 милиони фунти, а дека челниците на Тотенхем барале 7, што кај потенцијалните купци било објаснето како многу висока сума, односно дека трансферот е ризичен.

Ова се случувало на почетокот на 10-годишната тренерска авантура на Дајч кај популармите Кларест, односно некаде во 2012 година.

Тогаш Кејн се уште бил голобрадо момче, кое беше позајмувано да се кали фудбалски во Лејтон ориент, Милвол, Норич сити и во Лестер.

Sean Dyche on wanting Harry Kane at Burnley: "I phoned up about but Tim Sherwood immediately said 7m, and we were in the market for like 3. I asked the board and they went ‘we can’t do that’" from soccer

Кејн од следната 2013 година редовно настапува за Тотенхем и е еденод најдобрите напаѓачи на светот, а моментно е проценет на над 100 милиони фунти.

Дајч бешепознат по специфичниот стил на игра што го промовираше во Барнли, а беше менаџер на клубот од 2012 до јуни оваа година, кога беше сменет, а на негово место дојде Венсан Компани.

Од ова лето член на Кларетс е македонскиот репрезентативец Дарко Чурлинов.

 

- Оглас -

Најнови вести