МЗТ „изгоре“ во Негорци

Блокотехна го совлада МЗТ Скопје Аеродром со 81:78 во последниот меч од првото коло во Првата македонска лига во кошарка. Гевгелискиот тим со борбеност и поголема снаодливост во тесната завршница, дојде до два големи бода на стартот на сезоната.

Блокотехна имаше 11 офанзивни скока, а МЗТ само еден, и тоа е доказ дека домашните беа многу поборбени.

Само неколку дена откако тренерот Ѓорѓи Кочов ги пофали кошаркарите на МЗТ дека играат со срце, тимот налета на помотивиран противник, кој потпомогнат од публиката, го најде патот до победата.

МЗТ почна ефикасно и во 12-тата минута водеше со 12 поени разлика, но домашните многу брзо ја стопија негативата и средбата ја насочија во правец кој беше посакуван за нив. Ниту еден тим до крајот не успеа да направи разлика поголема од пет поени.

Магдевски можеше да го донесе МЗТ во водство, но утна отворена тројка на 51 секунда до крајот, а на другата страна, Младеновиќ погоди две слободни за 81:78 и ја најави победата. Во пенал-завршница, гостите не го загрозија водството на Блокотехна.

Гаидус со 20 и Мијатовиќ со 17 поени беа најефикасни кај Блокотехна, а по 11 уфрлија Лефкоски, Глигоријевиќ и Николиќ. Кај МЗТ, Стојановски и Младеновски дадоа по 15, а Медфорд 14 поени.

- Оглас -

Најнови вести