МЗТ во понеделник ќе игра против Реал Мадрид

Екипите на МЗТ Скопје Аеродром и Реал Мадрид за играчи до 12 години во понеделник претпладне ќе одиграат меч од Буба купот во Софија, и тоа ќе биде ретка прилика за талентите од аеродромскиот тим да си ги мерат силите со најтрофејниот европски клуб.

Сениорите на МЗТ пред 22 години приредија сензација со историската победа над Реал во тогашниот Куп Сапорта, а сега двата клуба ќе имаат меѓусебен дуел во најмладата категорија.

Буба купот ќе се игра од 28-ми септември до први октомври во салата „Тријадица“ во Софија. Младите „штркови“ на 29-ти септември се среќаваат со домаќинот Буба баскет и со Казерта од Италија, наредниот ден со Дан Дачијан од Романија и со српскиот тим Фока од Крагуевац, а претпладнето на први октомври, во 10.30 часот по македонско време, МЗТ игра со Реал Мадрид.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести