На 94 години му ја исполнија желбата да даде гол од пенал (Видео)

Англија е колевка на фудбалот, каде што многу пати се покажало дека тоа е нешто многу повеќе од игра. Нотс каунти е еден од најстарите клубови во светот, кој покажа дека знае како да се грижи за сите свои навивачи. Четвртолигашот викендов му ја исполни желбата на својот 94-годишен навивач, Рој Прентис.

Дедо Рој како една од своите последни желби во животот му било да изведе пенал на теренот на својот омилен тим. Од Нотс каунти му ја исполнија желбата. На полувреме од мечот против Кру, Рој со дрес на Нотс каунти, на кој беше бројот 94, се појави на теренот и застана пред белата точка.

Старецот шутираше пенал и успеа да погоди за воодушевување кај публиката и остварување на неговата голема желба.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести