На Јуве може да му бидат одземени 9 бода, еве како би изгледала табелата во Серија А! (Фото)

Италијанското обвинителство предложи Јувентус да биде казнет со одземање на 9 бода сезонава и суспензии за поранешното раководство на клубот поради финансиски малверзации.

Во Јуве ги лажирале сумите на заработка, ја „пумпале“ вредноста на играчите за да прикажат позитива во буџетот и пари на играчите им исплатувале на незаконски начин, а „мателе“ и со плати за време на пандемијата.

Андреа Ањели, Павел Недвед, Федерико Керубини и Фабио Паратичи ги офрлија обвинувањата, тврдат дека работеле законски, но случајот заврши на суд и се чека пресуда.

Доколку тужените бидат прогласени за виновни и на Јуве му се одземат девет бода, тимот ќе падне на седмото место на табелата.

Еве како би изгледала табелата во Серија А:

- Оглас -

Најнови вести