На стадионот во градот на ракометот одекнува: Бундеслига, Бундеслига, хеј, хеј! (Видео)

Холштајн Кил стана 58-миот клуб кој ќе заигра во германската фудбалска лига, па вечерва во градот на северот на Германија познат по силниот ракометен клуб, фудбалот го засенува ракометот.

Последниот свиреж на судијата на мечот на Кил со Фортуна Диселдорф, беше знак за илјадници навивачи од трибините да скокнат на терен и таму да го слават историскиот прв влез за клубот во Бундеслигата.

Теренот е преполн со луѓе и одекнуваат славенички песни:

 

 

- Оглас -

Најнови вести