Надал е крал на земјените терени, но Новак успеа да направи нешто што не му успеа ниту на Шпанецот

Новак Ѓоковиќ со рутинската победа во три сета (6:3,6:2,6:2) над Перуанецот Париљас, обезбеди пласман во четвртфиналето на Ролан Гарос и со тоа испиша на гренслем турнирот кој се игра во Париз.

Србинот е единствен тенисер кој по 17-ти пат ќе игра во четвртфиналето на Ролан Гарос. Вакво нешто не му успеало ниту на кралот на земјените терени, Рафаел Надал, кој има дури 14 триумфи на Ролан Гарос.

„Благодарам , нормално е дека сум горд на овој рекорд. Се секој рекорд би требало да бидам горд, посебно ако станува збор за Ролан Гарос“, изјави Новак Ѓоковиќ на прес-конференцијата по мечот.

- Оглас -

Најнови вести