Најбизарниот гол го даде судијата со глава (Видео)

Еден од најневеројатните погодоци кои се видени во фудбалот доаѓа од Дагестан. На дуел од аматерската лига во оваа земја, по игра на случајноста, судијата стана главен херој. Играа Кејс против Манас, кога судијата Атај Даудов досуди пенал за Манас.

Голманот на Кејс успеа да го одбрани ударот, но по одбраната, топката заврши во главата на судијата, а потоа и во мрежата на тимот кој се израдува дека пеналот не е реализиран. Судијата не ни знаеше што се случи, бидејќи по ударот се држеше за главата.

Откако виде дека топката завршила во голот, досуди погодок за Манас. Тоа е и вистинска одлука на арбитерот, бидејќи според правилата на ФИФА, судијата е дел од играта, како што се и гредата, дирекот или знаменцето на корнерот, па кога ќе удри топката во еден од овие елементи од фудбалската игра, сè продолжува да тече нормално.

Судиите се тренирани да ги избегнуваат ситуациите да бидат во контакт со топката, но овојпат немаше шанси да се избега од оваа топка. Во оваа ситуација, голманот за џабе одбрани, кога од одбиената топка, судијата успеа да му даде погодок.

На крајот средбата заврши 4-4. Погледнете го неверојатниот момент.

https://youtu.be/PPIpi6Qfawc

- Оглас -

Најнови вести