Најдобриот асистент во АБА 2 нема да игра за МЗТ цел месец

Македонскиот вицешампион МЗТ Скопје има двојна штета од гостувањето во Чачак, кај Борац. На поразот се надоврза и повредата на плејмејкерот Лестер Медфорд, кој има скршеница на коската на дланката на десната рака и според проценките на лекарите, нема да може да игра еден месец.

Медфорд незгодно падна во финишот на мечот со Борац во Чачак, и тоа при еден дуел во последната четвртина, а веста за едномесечната пауза е лоша за МЗТ Скопје.

Американецот е најдобар додавач во АБА 2 лигата, односно има најмногу асистенции, а Аеродрмомци имаат серија тешки натпревари на почетокот на 2019 година и ќе мора да се снаоѓаат без првиот плејмејкер во тимот.

Во АБА 2 лигата Медфорд ќе пропушти 5-6 натпревари, а секако нема да може да игра ниту во нашата Прва лига. Особено значаен за МЗТ Скопје е дуелот со Блокотехна на 19-ти јануари. Во отсуство на Медфорд, на плејмејкерската позиција поголема минутажа би требало да имаат Магдески и Соколов.

- Оглас -

Најнови вести