Најдобриот тенисер во светот по брза постапка се пласираше во осминафиналето

Шпанскиот тенисер Карлос Алкарас без проблеми се пласираше во осминафиналето од Ролан Гарос, откако со 3:0 во сетови го елиминираше Денис Шаповалов. Моќно започна Алкарас и првиот сет го доби убедливо со 6:1.

Шаповалов единствено во вториот сет се обиде да парира, но и тоа не беше доволно да му одземе барем еден сет на најдобриот тенисер во светот според последната АТП листа. Алкарас во третиот сет повторно фуриозно го доби со 6:2 и си обезбеди место во следната фаза.

Резултати од денешните мечеви на Ролан Гарос во машка и женска конкуренција

- Оглас -

Најнови вести