Наполи и Реал Сосиедад со „пријателско“ реми го елиминираа АЗ Алкмар (Видео)

Наполи не успеа да победи на својот прв натпревар на домашен терен по прекрстувањето на стадионот во „Диего Армандо Марадона“, но и нерешените 1-1 против Реал Сосиедад беа доволни за Елиф Елмас и другарите да го освојат првото место во својата група во Лигата на Европа. Во драматична завршница, гостите од Шпанија се спасија од пораз во 92-рата минута со гол на Вилијан Жозе и тоа ги однесе во следната фаза.

Губитник е холандскиот АЗ Алкмар, кој до 90-тата минута беше патник во следната фаза, но во финишот прими гол и загуби од Риека со 1-2, па тоа и бодот на Баскијците во Неапол го исфрлија. Елмас влезе во игра во 74-тата минута.

Арсенал победи кај Дандалк со 4-2 и првото место во групата го освои со доминантни 18 бода и шест победи во шест меча.