Никој не го сакаше, немаше клуб, а сега блеска за репрезентацијата и е на чекор од трансфер на кариерата

Словенија испишува фудбалска историја на ЕП, откако прв пат се пласираше во нокаут фазата. Во трите меча од групната фаза Словенија одигра три нерешени меча, а сега за противник ќе ја има Португалија во осминафиналето.

Што и да направи против Португалија, Словенците се задоволни од настапот, а меѓу оние кои треб да биде презадоволен е и Тими Макс Елшник. Капитенот на Олимпија Љубљана игра одлично, па го привлече вниманието на неколку клубови од елитните лиги. Најавите се дека Саутхемптон и Лестер се во трка за потписот на 26-годишниот Елшник.

Моментално цената на Елшник се проценува на 1,5 милиони евра, а во 2020 година во Олимпија дојде како слободен играч кој шест месеци немаше клуб. Играчот за врска има искуство со настап во Англија, но бил дел од клубови кои играле во пониските лиги, за сега да е на прагот од промоција во клуб кој е во Премиер лигата.

- Оглас -

Најнови вести