Новиот претседател на Лестер има прекар „Топ“

Ајават „Топ“ Шриваданапраба, 33-годишниот син на загинатиот Вишај, ќе биде новиот претседател на фудбалскиот клуб Лестер и вети дека ќе го продолжи патот по кој одеше неговиот татко. Всушност, популарниот Топ е најзаслужен што татко му во 2010 година го купи Лестер.

Во 1997 година, кога имал 12 години, Топ бил во Англија и првпат гледал фудбалски меч, а на таа средба во Вембли (финале на Лига купот) играле Лестер и Мидлсброу. Тој тогаш се заљубил во „лисиците“, а сега ќе има прилика да биде нивен сопственик. Топ има и брат и две сестри, но тој ќе биде на чело на клубот.

„Трогнат сум од тоа колку луѓе го имале во срцето мојот татко. Тој ми го остави клубот во наследство и морам да ги продолжам неговата визија и соништа“, рече Ајават, кој им се заблагодари на сите што му изразиле сочувство.

Една од визиите на таткото беше изградба на тренинг-центар, кој ќе чини 100 милиони фунти. Погребот е закажан за трети ноември во Бангкок, но според тајландската традиција, церемониите траат и по една недела, така што не се знае кога ќе биде кремирањето.

- Оглас -

Најнови вести