Обамејанг даде два гола, а по мечот дозна дека постигнал хет-трик со којшто испиша историја

Пјер-Емерик Обамејанг првпат беше стартер во дресот на Барселона во меч од Примера дивисион и блесна. Напаѓачот кој дојде од Арсенал, одигра фантастичен меч во победата на Барселона од 4:1 на гости кај Валенсија.

Обамејанг даде два гола во првото полувреме и со погодокот на Де Јонг, донесоа предност од 3:0 за гостите. Во второто полувреме, Педри со прекрасен шут го матираше голманот на Валенсија, а интересно е дека по завршувањето на мечот, беше преправен стрелецот на тој погодок.

По шутот на Педри, топката го закачи Обамејанг, па беше одлучено дека всушност Обамејанг е стрелец и на тој погодок и со тоа постигнал хет-трик. Со овој хет-трик, Обамејанг стана првиот фудбалер во 21 век што може да се пофали дека има постигнато барем по еден хет-трик во француското првенство, во Бундеслигата, англиската Премиер лига и Ла Лига во Шпанија.