Одбиени се сите жалби: Робињо и дефинитивно девет години во затвор

Некогашната бразилска фудбалска ѕвезда, Робињо и дефинитивно доби деветгодишна затворска казна од италијанските власти откако му беа одбиени сите жалби.

Казната, која беше донесена во октомври, денеска е потврдена од судот во Милано, а истата ќе мора да ја одлежи поради силување на 23-годишна девојка во Милано во 2013 година кога го носеше дресот на Мила.

Тој, заедно со уште неколку пријатели ја обжалија оваа одлука, но, по неколку месеци разгледување на овој процес, судот одлучи само да ја потврди својата одлука.

Сепак, постои еден голем проблем а тоа е дека Бразил има пракса да не ги испорачува своите државјани во странство кога ќе се досуди затворска казна за нив. Тоа им е добро познато на Италијанците и тие веќе започнаа преговори со властите во Бразил за Робињо и неговите пријатели казната да ја одржат во некој од тамошните затвори.

Доколку, пак, овој фудбалер ги напушти границите на Бразил, тој ведаш ќе биде уапсен и депортиран во Италија за да ја издржува казната.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести