Официјално: Барселона во следната сезона како домаќин ќе игра на олимпискиот стадион „Можуик“

Фудбалскиот клуб Барселона ја информира Шпанската фудбалска федерација дека во следната сезона своите натпревари како домаќин ќе ги игра на „Естади Луис Компани“, познат како олимпискиот стадион „Монжуик“, на кој до пред некоја сезона како домаќин играше Еспањол.

Причината што Барса се сели е реновирањето на најголемиот стадион во Европа. Ако Барса ги добие бараните средства и добие зелено светло, реновирањето на „Камп ноу“ ќе почне летово и ќе трае минимум до ноември 2024 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести