„Орлите“ ја прегазија Естонија, петти пораз за БиХ во низа

Србија забележа голем триумф над Естонија со конечен резулатат од 91:65, во квалификациите за Мундобаскетот 2019. Избраниците за Александар Ѓорѓевиќ направија значаен чекор кон местото кое води до пласман на завршницата на светскиот кошаркарски собир.

Република Чешка им нанесе нов пораз на Босна и Херцеговина, петти во низа, откако Босанците загубија пред своја публика со 85:80. Во квалификациската група К, БиХ има девет освоени бода по осум меча, и се наоѓа на последното место, додека Чешка е втора и е сѐ поблиску до настап на СП кое ќе се одржи во Кина следната година.

- Оглас -

Најнови вести