Ова ќе се памети: Најефикасно коло во историјата на Премиер лигата!

Манчестер сити води со 3-1 на гостувањето кај Брентфорд и овие четири гола придонесоа за испишување историја во Премиер лигата.

Викендов на десетте меча паднаа 45 гола и тоа е нов рекорд во елитното англиско првенство откако во Премиер лигата играат 20 тима.

На десетте дуели викендов паднаа по 4,5 гола по меч. Најефикасна беше средбата на Њукасл и Лутон, каде што паднаа 8 гола (4-4), а најнеефикасно беше на Борнмут – Нотингам форест (1-1), дуел „само“ со два гола.

- Оглас -

Најнови вести