Овие луѓе се хероите на Баерн, тие ги спасија Баварците од срамен пораз (Фото)

Арминија Билефелд, која се бори за опстанок во Бундеслигата, освои голем бод на гостувањето кај Баерн Минхен, средбата на „Алијанц арената“ заврши 3-3 и беше еден од најинтересните мечеви сезонава.

Баерн беше огромен фаворит, но во првото полувреме терминот беше покриен со снег и Арминија водеше со 2-0. Гостите одговорија со трет гол откако Левандовски намали на 1-3, но Баерн најде начин да се спаси од пораз и да ја продолжи серијата од 20 меча без домашен пораз во Бундеслигата.

Сепак, вистински херои на Баерн не се ни Левандовски, ни Алфонсо Дејвис, кој го даде третиот гол, туку луѓето кои го чистеа снегот од теренот и помогнаа второто полувреме да се игра на „сув“ зелен терен. Баерн многу подобро се снајде на исчистен терен и даде три гола за спас од срамен пораз.