Пауза од 6-8 недели за играчот со кој како стартер Реал не знае за пораз

Французинот Орелијан Чуамени има скршена коска на вториот прст на левата нога, и ќе мора да паузира минимум шест недели, а паузата може да трае и два месеци, до крајот на оваа календарска година.

Ова е шокантна вест за Реал Мадрид, ако се знае дека Чуамени вчера го одигра целото Ел Класико против Барселона и немаше знаци на повреда. Синоќа Чуамени на Инстаграм објави една фотографија од тренинг и веројатно тогаш се повредил.

Ова е период од сезоната кога се играат по два меча неделно, што значи дека Чуамени ќе ги пропушти следните 8-10 меча на Реал. Со него како стартер, Кралскиот клуб нема пораз сезонава, па останува да се види како ќе се покрие неговото отсуство во задната линија на средниот ред.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести