Пеколен финиш на Шпанија, Хрватска не успеа да го одбрани ватерполо тронот

Ватерполистите на Шпанија првпат во својата историја успеаја да стигнат во трофејот од Европското првенство откако во финалето вечерва го совладаа домаќинот Хрватска со 11-10.

„Коцкестите“ беа многу блиску до одбрана на трофејот, но Шпанците имаа пеколен финиш и откако ја добија последната четвртина со 3-0, се искачија на врвот на Европа.

Хрватска имаше сè во свои раце, три четвртини доминираше и имаше предност, но во последниот период како да дојде до опуштање или можеби предвреме започнаа да го слават трофејот, а тоа ги чинеше и пораз од големиот ривал.

Репрезентацијата на Италија дојде до бронзата, откако во дуелот за третото место ја совлада Унгарија со 12-7.

- Оглас -

Најнови вести