Пелистер му се заблагодари на тренерот Валтер, се чека нов стратег на клупата на битолчани

Тренерот Ларс Валтер го „плати“ неуспехот со елиминацијата на Пелистер во групната фаза во Европската лига, па од денеска данскиот стратег ќе мора да си бара нова работа. Битолчани преку известување најавија дека Валтер си оди, и тоа по спогодбен раскин на договорот.
„РК Еурофарм Пелистер ја известува јавноста дека денес спогодбено го раскина договорот со тренерот Ларс Валтер. Иако имаше потпишано соработка до јуни 2024 година, данскиот стручњак се согласи за разделба со нашиот клуб, како последица на лошите резултати во Европа оваа сезона. Клубот е горд на изборот и соработката со врвен професионалец и ракометна личност како Ларс Валтер.
Целосно сме благодарни на неговиот ангажман, пристап и работа. Во неговиот период Еурофарм Пелистер го освои Суперкупот на Македонија и првпат играше на завршниот турнир на СЕХА Гаспром лигата.
Веруваме дека оваа одлука ќе предизвика реакција кај тимот во невралгичниот дел на сезоната. На Ларс му посакуваме многу успех во понатамошната кариера и вратите од нашиот клуб секогаш ќе бидат отворени за личност како него.
На утрешниот натпревар против Пролет ,екипата ќе ја водат асистентите на Валтер, Божидар Мојсов и Ице Соколески, а од понеделник клубот ќе го именува новиот тренер“, се вели во известувањето на битолчани.
- Оглас -

Најнови вести