Поранешен светски првак во скок во височина е пронајден мртов

Жак Фраjтаг, поранешниот светски шампион во скок во височина, е пронајден мртов во близина на гробиштето во Западна Преторија, Јужна Африка. Тој имаше 42 години и исчезна пред две седмици, пред да биде пронајден со прострелни рани.

Полицијата потврди дека случајот се третира како убиство и ќе спроведе детална истрага за да ги пронајде виновниците.

Фрајтаг имаше впечатлива кариера, освојувајќи светски титули во својата дисциплина. Во 2003 година стана светски шампион во Париз, а во 2005 година го постигна својот личен рекорд од 2,38 метри во скок во височина.

 

- Оглас -

Најнови вести