Пораз за Гостивар на стартот, Кумановци избегнаа сензација против дебитантот

Академија ФМП го изненади Гостивар во премиерното коло од новата сезона во Првата кошаркарска лига на Македонија, со победа на домашен терен од 84:75. Гостиварци иако влегоа во мечот како фаворити, беа надиграни откако постигнаа само 33 поени во првото полувреме.

Со 24-19 екипата на Марјан Србиновски ја освои третата четвртина по што гостите притискаа за резултатски камбек, но ФМП го издржа тој притисок и со изненадувачка победа тргна во новата сезона.

Крстајиќ со 23 поени ги предводеше домаќините, Армстед со 19 поени и 7 асистенции беше светла точка од редовите на Гостивар.

Во вториот натпревар од првото коло кој почна во 18 часот, Куманово славеше на гостувањето кај дебитантот ТФТ со минимални 83:82 . Кумановци ја оправдаа фаворитската улога, а патот кон триумфот им беше отворен откако во вториот период гостите ја остварија двоцифрената предност.

ТФТ направи јуриш кон изненадување и во последните мигови успеа да намали на само кош разлика, но сепак немаше сили за сензација. Андрејевиќ со 18 поени и 8 скока беше најефикасен за Куманово, Лачан со 20 поени брилјираше за домаќините.