По одличниот старт на ЕП: Македонија има одлична квота за победа над Хрватска (Фото)

Младинската ракометна репрезентација на Македонија нема многу време за славење по убедливата победа над Црна Гора на стартот од Европското првенство во Словенија. Нашите млади ракометари ги совладаа црногорските со убедливи 31-21, а денес точно на пладне, односно во 12 часот, го играат и вториот натпревар од групната фаза.

Дуелот против Хрватска, која вчера беше поразена од Австрија со 27-23, нѐ остава во игра за првата позиција и пласман во четвртфиналето, за што со евентуална победа денес, против Австријците во директен дуел ќе решаваме кој оди со следната фаза, а таму има место само за првопласираните шест селекции од групите, како и за двете најдобри второпласирани.

Според квотите во Sport Life, Хрватска е во предност со квота од 1.57, но избраниците на Раде Стојановиќ покажаа дека имаат квалитет, па квотата за победа на Македонија е одлична и вреди да се одигра патриотски на 2.95.

На Европското првенство за младинци кое се одржува во Цеље, Словенија, денес се играат вкупно 12 натпревари, а сите може да ги најдете во богатата понуда на Sport Life.

- Оглас -

Најнови вести