Потег за почит на МЗТ Скопје Аеродром: Сите пари од продажба на билетите за финалниот турнир ќе завршат во хуманитарниот фонд „Марко Божиновски“

Точно уште една недела останува до завршниот турнир од НЛБ АБА2 лигата, кој од 13 до 17 април ќе се игра во Скопје, а домаќин ќе биде МЗТ Скопје Аеродром. Македонскиот првак ќе се обиде конечно да се врати во елитната АБА 1 регионална лига, каде што до пред некоја година беше редовен учесник.

Од МЗТ Скопје Аеродром одлучија продажбата на картите за сите средби да оди преку фондацијата „Марко Божиновски“, а потоа собраните финансиски средства да бидат пренасочени онаму каде што е најпотребно. На тој начин кошаркарскиот првак, заедно со општина Аеродром, уште еднаш ќе му оддадат почит на кадетскиот и јуниорски ракометен репрезентативец на Македонија, но и голем навивач на МЗТ Скопје Аеродром, кој ненадејно почина пред 10 месеци.

Планирано е да има блок билет, кој ќе чини 300 денари и ќе важи за целиот турнир, како и поединечен билет за секој натпревар по цена од 100 денари. Цените се симболични, но доволни од целиот турнир да се собере солидна вкупна сума, која и тоа како ќе биде помош за тие на кои им е неопходно, а на кои ќе им биде пренасочена од луѓето од фондацијата „Марко Божиновски“.

Продажбата на билетите почнува в четврток (7 април), а ќе може да се купат преку интернет-сајтот www.mktickets.mk, преку продажните места на МК Тикетс во Скопје и низ целата Македонија, како и на билетарата пред спортскиот центар „Јане Сандански“.

- Оглас -

Најнови вести