Познати сите селекции за Топ 6

Репрезентациите на Србија, Полска, САД, Италија, Бразил и Русија ќе играат во фајнлфор-турнирот на Светското првенство во одбојка. По денешното комплетирање на втората групна фаза, нема веќе непознати, а патниците за разигрувањето во Торино може да се фокусираат пред трката за освојување на медалите.

На Полска ѝ беше потребна победа над Србија и успеа да слави, и тоа убедливо со 3-0 во сетови. Србите речиси и да немаа мотив за игра, па по сетови губеа со 25:17, 25:16, 25:14.

Американците се единствени што се без пораз. САД има осум победи во осум меча, откако денеска со 3:0 во сетови го победи Иран. Домаќинот Италија го загуби првиот сет против Холандија, но потоа ги доби следните три и го освои првото место во групата А, од каде што понатаму оди и Русија.

Резултати: Франција – Аргентина 3:1, САД – Иран 3:0, Русија – Финска 3:0, Словенија – Австралија 2:3, Бугарија – Канада 2:3, Полска – Србија 3:0, Белгија – Бразил 2:3, Италија – Холандија 3:1.

- Оглас -

Најнови вести