Пресврт! Конте нема да дојде во Реал

Антонио Конте се најавуваше како речиси сигурно решение за тренерското место на Реал Мадрид. Кралскиот клуб треба официјално да му даде отказ на Хулен Лопетеги и да најде негова замена. Италијанскиот стратег Конте беше прва опција за седнување на клупата на „Сантијаго Бернабеу“, но сега работите се комплицираат.

Дел од играчите, предводени од капитенот Серхио Рамос, биле против опцијата Конте да биде новиот тренер. Италијанецот е познат како човек кој воведува цврста дисциплина во екипите во кои работи, а тоа не им се допаѓа на многу играчи. Конте има и посебен режим за исхрана на фудбалерите, а за тоа може да прочитате ТУКА.

Сега е многу веројатно дека Сантијаго Сколари ќе биде на чело на екипата за дуелот од Купот на Шпанија против Мелија. Сколари моментно работи во Реал Мадрид Б. Доколку не се најде соодветно решение, постои опција Сколари да биде и наследник на Лопетеги. Ако тоа се случи, потегот би бил сличен на тој кога беше назначен Зинедин Зидан. Французинот беше тренер во Реал Мадрид Б, а кога дојде во првиот тим, со „кралевите“ освои три титули европски првак.

- Оглас -

Најнови вести