Работнички го разби АВ Охрид

Работнички беше подобар од АВ Охрид со 94:44 во првиот меч од новата сезона во првата кошаркарска лига на Македонија. Скопските „црвено-бели“ беа доминантни, особено во одбраната. Охриѓани имаа 21 загубена топка, тешко го наоѓаа патот до кошот на Работнички, и беа декласирани со 50 поени разлика.

Николовски со 16 поени беше најефикасен во победничкиот тим. По 12 поени уфрлија Костов и Ефремовски, а Крстевски имаше дабл-дабл од 11 поени и 10 скока. Во составот на тренерот Докузовски го немаше Чековски, но најавите се дека тој ќе се појави на наредниот меч.

Кевин Хил со по 10 поени и скокови, беше единствената посветла точка кај „галебите“. Ако денот се познава по утрото, тогаш за АВ Охрид оваа сезона ќе биде полоша од минатата, иако сега нема да играат на два фронта.

- Оглас -

Најнови вести