Работнички под Шара прекин на серијата бара

Лидерот Работнички има интересна мисија против шампионот Шкендија, да ја прекине незгодната и долга серија без победа во меѓусебните дуели со тетовци што трае веќе седум натпревари.

Под Шара од 15, 30 часот четирикратниот македонски првак ќе се обиде за првпат да го порази актуелниот шампион во едно од двете дербија на петтото коло во ПМФЛ.

Шкендија се уште е непоразена во домашното првенство сезонава, а има убав серијал без неуспех во дуелите со популарните „романтичари“. Гостите од Скопје си имаат свои адути, ги предводи трофејниот тренер Ѓоре Јовановски и сега се пред вистински предизвик во обидот да го совладаат првакот.

Второто дерби ќе се игра во Скопје, на стадионот „Борис Трајковски“, а старите скопски ривали Вардар и Шкупи ќе излезат на мегдан.

Вардар покрај Шкендија е единствената непоразена екипа со две победи и нерешени, а има и многу подобар биланс од Шкупи во меѓусебните дуели. Со титулите „црвено-црните“ се далеку напред, а амбициите повторно се шампионски и покрај финансиската криза.

Пресвртница на подобро во целата ситуација би била победа против амбициозниот состав на Шкупи. Чаирчани осетно се засилија во летниот преоден рок, но не тргнаа добро на стартот од новиот шампионат. Го сменија тренерот Рамадан Зекирија, па сега турскиот стратег Сојдаш ќе има тешка задача да се обиде да направи пресврт и конечно Шкупи да дојде до првата победа во домашниот шампионат.

Двојки, 5. коло, 15,30 часот:

Шкендија – Работнички

Вардар – Шкупи

Академија Пандев – Силекс

Македонија Ѓ.П. – Беласица

Победа – Ренова

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести