Ракометарите на Е. Пелистер ќе почекаат на победа пред своите гледачи во Европската лига, овој пат бодовите ги однесе Фуксе Берлин

Ракометарите на Еурофарм Пелистер го доживеаја вториот пораз во групната фаза во Лигата на Европа, овој пат од германскиот Фуксе Берлин, и тоа со убедливи 34:43
Битолчани по три кола, имаат скор од една победа на гости и два порази кои ги остварија пред своите гледачи во салата „Боро Чурлевски“, од Архус во првото коло и сега од Фуксе Берлин.

Вечерва Е. Пелистер сосема заслужено е поразен од бундеслигашот, кој покажа зошто е еден од главните фаворити за титулата во второто по квалитет европско клупско натпреварување.

Битолчани водеа само во воведните минути, Денис Василев го отвори резултатот, а потоа Е. Пелистер имаше водство од 2:1 и 3:2 во седмата минута, по што гостите ги презедоа работите во свои раце. Фуксе Берлин на половина од првиот дел поведе со три гола предност (6:9), а во финишот со фуриозни три минути направија серија 1:4 и на одмор заминаа со високи плус осум (14:22).

Во второто полувреме, ракометарите на Фуксе Берлин рутински ја одржуваа предноста, а сите надежи за некаков позитивен исход на битолчани ги урнаа уште во 32-рата минута, кога со мини-серија од 0:2 за првпат поведоа со двоцифрена разлика (14:24).

Најдобар во редовите на Е. Пелистер беше репрезентативниот пикер Жарко Пешевски со осум гола, Мирко Радовиќ даде шест, Марио Танковски и Ненад Костески дадоа пет. Кај Фуксе Берлин, Милош Вујовиќ даде девет гола, Јакоб Холм даде седум гола.
Еурофарм Пелистер во следното коло ќе игра против Мотор.

- Оглас -

Најнови вести