Реал Мадрид повеќе од пет часа нема дадено гол

Три натпревари по ред и 319 минути без постигнат гол е трагедија за Реал Мадрид и црн биланс каков што не им се случил на „кралевите“ повеќе од 11 и пол години, од времето кога тренер беше Фабио Капело (во таа сезона Реал освои титула во Шпанија). Ова значи дека со Кристијано Роналдо во составот, на Реал никогаш не му се случи три средби по ред да не даде гол.

„Лужники“ остана лошо место за Реал, таму има три порази, еден нерешен во четирите меча од ЛШ. За Реал заврши серијата од 29 меча по ред во ЛШ на кои ја тресеше противничката мрежа.

Летаргијата која во последно време ги зафати Карим Бензема (синоќа беше со капитенската лента) и Марко Асенсио, а Маријано Дијас не придонесува од клупата со голови, негативно влијае врз резултатите на тимот.

Не играа Бејл, Иско, Марсело и Рамос, Модриќ беше резерва, Карвахал се повреди и беше заменет, Крос направи голема грешка при примениот гол, но и во вакви услови, Реал има тим кој можеше да извлече барем реми против ЦСКА, а не да делува целосно импотентно во нападот.

Против ЦСКА, Реал прими гол во 65-тата секунда (втор најбрз гол кој го имаат примено во ЛШ), ја држеше топката 70 проценти, а шутна дури 26 пати, трипати ја погоди стативата или пречката, но не даде гол.

 

 

- Оглас -

Најнови вести