Реал на Лопетеги е на 55 минути од негативен рекорд

Реал Мадрид нема дадено гол цели 409 минути, што е 6 часа и 49 минути, и тоа е за 55 минути помалку од неславниот клупски рекорд кој беше поставен во 1985 година. Пред 33 години, Реал немаше дадено гол 464 минути.

Мадридскиот тим не даде голови против Алавес, ЦСКА Москва, Атлетико Мадрид и Севилја, плус 49 минути против Еспањол. Од погодокот на Марко Асенсио во првото полувреме со Еспањол, Реал ја нема затресено мрежата. Затоа, не е сеедно дали оваа генерација ќе остане запаметена по нов неславен рекорд.

В сабота, Реал го пречекува Леванте, и ќе има цел да даде гол(ови) и да освои три бода, во спротивно, шансите на Хулен Лопетеги да остане тренер на европскиот првак ќе се намалат. Леванте е клубот против кој во 2003 година, Лопетеги ја почна тренерската кариера во Рајо Валјекано и загуби со 0:2.

Минатата година Реал со Зинедин Зидан како тренер, тимот имаше низа од 73 меча по ред на кои даваше гол, а сега со речиси истиот играчки кадар, се блиску до неславен рекорд.