Рекордна премија за репрезентативците ако го освојат првото место во групата

Репрезентативците на Македонија ќе поделат 350.000 евра премија од ФФМ доколку успешно ја минат мисијата „Лига на нации“

Вечерва започнува походот на Македонија во новото меѓународно натпреварување, Лига на нациите, а од ФФМ дополнително ги мотивираа фудбалерите откако ја одредија премиерната награда.

Доколку Македонија ја обезбеди првата позиција во групата против Гибралтар, Лихтенштајн и Ерменија, ФФМ ќе ги награди фудбалерите со 350.000 евра, што воедно е и рекордна сума која Федерацијата ќе ја додели на еден наш национален тим. Ова е одлуката на управниот одбор од пред неколку недели по консултацијата со дел од фудбалерите и стручниот штаб.

Македонија досега никогаш немала поголема шанса да се пласира на едно Европско првенство, ако завршиме како први во групата чии натпревари стартуваат денеска, тоа значи дека ќе влеземе во плејофот од зоната Д и со уште три победници со рејтинг сличен на нашиот, па и послаб, ќе играме полуфинале и финале за место на ЕП.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести