Репрезентативците на Австралија дел од своите бонуси ќе ги донираат за Палестина

Репрезентацијата на Австралија имаше одличен старт на квалификациите за пласман на Светското првенство 2026 кое ќе се одржи во САД, Канада и Мексико. Тие ја совладаа селекцијата на Бангладеш со убедливи 7-0, а сега им претстои дуел против Палестина на неутрален терен во Кувајт.

Австралијците во пресрет на мечот против Палестина се одлучија дел од своите бонуси за настапот и победите за репрезентацијата да ги донираат за настраданите во Палестина, а тоа ќе го сторат преку организацијата Оксфам.

– “Тешко ни е да замислиме во каква ситуација се наоѓаат палестинските играчи и што овој натпревар значи за нив. Како воопшто можеш да ги натераш да играат фудбал.“ – вели репрезентативецот на Австралија, Џексон Ирвин.

Ситуацијата во таборот на Палестина ја опишува селекторот Макрам Дабуб.

– “Без разлика дали сме на тренинг или во хотел, играчите 24 часа поминуваат на телефон и следат што се случува. Кога се во прашање потешки случаи, како смрт на деца, цивили или нивното семејство, тоа ги мотивира да реагираат и да остварат победа, како би донеле барем малку среќа за палестинскиот народ. И покрај болката, постои надеж.“ – вели тунижанецот на клупата на Палестина.

Репрезентацијата на Палестина квалификациите за Светското првенство ги започна со реми без голови, 0-0, против Либан.

- Оглас -

Најнови вести