Садио Мане може мирно да спие, Сенегал испиша историја и направи нешто невидено на Мундијалите (Видео)

Сенегал го победи Катар со 3-1, и драстично си ги зголеми шансите за пласман во осминафиналето на Светското првенство.

Сенегалците на овој меч испишаа историја, станаа првата селекција која не е од Европа или Америка, а постигнала повеќе од два гола на меч против домаќин на СП. И домашните испишаа историја, погодокот на Мохамед Мунтари (играч роден во Гана) е прв за Катар на светските првенства.

Ова е прва победа за африканска селекција на Мундијалот во Катар, па сега Лавовите чекаат исход на мечот Холандија – Еквадор, пред да почнат со математики како да дојдат до осминафиналето.

- Оглас -

Најнови вести