Само еден фудбалер има СУПЕР ЗЛАТНА ТОПКА и ја доби на денешен ден (Фото)

Само еден играч во историјата на фудбалот има добиено Супер Златна Топка и тоа се случи на денешен ден.

Лаурат на уникатниот „Супер Балон Д`Ор“ е легендарниот Алфредо Ди Стефано во 1989 година, а во гласањето за наградата што го организираше „Франс фудбал“ еден од најголемите фудбалери на сите времиња ги победи Јохан Кројф и Мишел Платини.

On this day in 1989, Alfredo Di Stefano was awarded the ‘Super Ballon d’Or’. The only player ever to win this award, which sits at the Santiago Bernabeu. from soccer

Големото признание што го доби Ди Стефано е во клупските витрини на Реал Мадрид, во богатата колекција со пехари на „Сантијаго Бернабеу“.

 

 

- Оглас -

Најнови вести