Саутгејт и Куман направија по една промена за полуфиналната пресметка во Дортмунд

Англија се соочува со Холандија во Дортмунд од 21 часот во второто полуфинале на ЕУРО 2024. Во финалето веќе ги чека селекцијата на Шпанија.

Двајцата селектори направија по една промена од последните натпревари. Во составот на Англија се враќа Марк Геи, кој беше суспендиран за четвртфиналето. Тој го замени Езри Конса.

Саутгејт ја задржа формацијата со тројца во одбраната, а Лук Шо започнува на клупата.

Роналд Куман го претпочита Дониел Малeн пред Стивен Бергвајн во офанзивниот дел од тимот.

ХОЛАНДИЈА – АНГЛИЈА

ХОЛАНДИЈА: Вербруген, Дамфрис, Де Фрај, Ван Дајк, Аке, Шоутен, Симонс, Рајндерс, Малeн, Депај, Гакпо.

АНГЛИЈА: Пикфорд, Вокер, Стоунс, Геи, Трипие, Мејну, Рајс, Белингам, Сака, Фоден, Кејн.

 

- Оглас -

Најнови вести