Се буди големата мечка, Русите за првпат после 14 години финалисти во Дејвис купот

Тимот кој настапува под името на Руската тениска федерација, е противникот на Хрватска во финалето на тенискиот Дејвис куп.

Русите предводени од Андреј Рубљов и Данил Медведев, немаа проблем денеска против Германците. И Рубљов и Медведев ги добија своите сингл мечеви со по 2-0 во сетови.

За Русија ова е прво финале во Дејвис купот после 2007 година.

- Оглас -

Најнови вести