Се играше 100 минути – Севилја режираше „трилер“ и им се врати на победите во Ла Лига (ВИДЕО)

Екипата на Севилја по четири натпревари без победа, успеа да слави против Гранада со 4:2 во првиот натпревар од 31-то коло во Ла Лига.

И покрај тоа што почетокот за домаќините не беше посакуван откако Гранада во 23-та минута поведе со голот на Дарвин Мачис, но девет минути подоцна, домашниот тим погоди за 1:1 преку Диего Карлос.

Во вториот дел, Севилја со голот на Лукас Окампос во 68-та минута направи комплетен пресврт, барем до 88-та минута кога Виктор Дијаз даде гол за 2:2.

Сепак,  гол за ерупција на „Рамон Санчез Пискуан“ донесе Рафа Мир со својот погодок во 93-та минута, а конечните  4:2 беа дело на Папу Гомез

Сега оваа екипа е осамостоена на второто место со 60 бода по 31 одигра натпревар, но Барса има три помалку а исто така и две средби помалку од оваа екипа.